014959
krasnal-2

Witaj wiosno 3

wiewiorka

Witaj wiosno 3

  1. “Jak choruje Elemelek, jak go leczą przyjaciele?- słuchanie opowiadanie Hanny Łochockiej.

 

Miał wróbelek Elemelek lekki katar i kaszelek. Dziób wycierał żółtą chustką (z monogramem i wypustką), co ją dostał od swej babci. 

 

No i kichał: 

 

– A-psik! A-psik! 

Bo ta zima, nie przesadzam, nos, mój panie, wszędzie wsadza. Choć już czas jej iść za morze, psoci nam, jak tylko może. Tu nadmucha, tam przymrozi, straszy, grypą grozi, wciąż się bierze na sposoby, by podrzucić nam choroby. 

— Elemelku — sroka skrzeczy. — nie zaniedbuj takich rzeczy! Bo czasami z przeziębienia puchnie gardło, głos się zmienia, coraz grubszy jest i z czasem możesz nawet ćwierkać basem. Owiń gardło ciepłym szalem i nie wychodź z domu wcale. 

Doradzała wiewióreczka: 

— Wbij jajeczka do kubeczka, zmieszaj dobrze, cukru dosyp, dodaj dziesięć kropli rosy i popijaj to nie rzadziej niż dwanaście razy na dzień.

Ale zając już ją gani: 

— Nic niewarte, moja pani! Weź rondelek, Elemelku, zaparz ziółka w tym rondelku: majeranek i rumianek, dobrze z pieprzem wymieszane, pij maliny, sok z jeżyny, weź pięć proszków aspiryny. 

— Lepiej będzie — rzecze sowa — inny środek zastosować. Terpentyną plecy natrzyj, będziesz zdrowy jak się patrzy. Ot, masz tu skarpetek parę, bardzo ciepłe, choć już stare; dzień i noc je miej na nóżkach i czym prędzej wchodź do łóżka. 

Wzdycha biedny Elemelek. Czy to aby nie za wiele? 

Ciepłym się owinął szalem, nie wychodzi z domu wcale i próbuje tylko czasem, czy nie ćwierka jeszcze basem. Wbił jajeczka do kubeczka, dodał cukru, dolał mleczka i popija to nie rzadziej niż dwanaście razy na dzień. 

Ma robotę Elemelek: tutaj kubek, tam rondelek, terpentyną piórka natarł, ale wciąż ma jeszcze katar – choć nieduży, lecz uparty. Pokasłuje też. Nie żarty! 

I w chusteczkę, tę od babci, kichnie czasem: 

-Apsik! Apsik! 

Aż pewnego dnia wyraźnie poczuł się wróbelek raźniej. 

 

— Dosyć się już wyleżałem. Dwa tygodnie leżę całe. Gimnastykę zrobię zaraz, dobrze rozgrzać się postaram: skrzydła w bok — i mach! ogonem, dwa podskoki w lewą stronę, dwa podskoki w stronę prawą — i do lasu frrr! a żwawo! 

 

Właśnie zima swe manatki spakowała już w tobołek, wyszły z ziemi pierwsze kwiatki, choć nieśmiałe, lecz wesołe. 

 

Drzewa prężą też gałązki,tu i ówdzie trawa rośnie, słońce wsuwa promień wąski między krzewy. To przedwiośnie! Za dni parę — w czwartek, w piątek — zajrzy wiosna w każdy kątek. 

 

Szybko fruwa Elemelek, gubi katar i kaszelek. 

— Schowam chustkę, tę od babci. Nie chcę kichać: 

– Apsik! Apsik! 

I skarpetki oddam sowie. Chcę być zdrów. Niech żyje zdrowie!

Pytania do dzieci:

Co dolega Elemelkowi?

Co poradziły mu poszczególne postacie?

Jak poczuł się, gdy zastosował te wszystkie rady?

Co zrobił, by poczuć się zupełnie zdrowo?

Zabawa- dziecko zamienia się we wróbelka Elemelka i rusza skrzydełkami. Skrzydła w bok i macha ogonkiem. Dwa podskoki w lewą stronę, dwa w stronę prawą i do lasu – Fruuuuuuuuuu

2. Ruch to zdrowie”

Propozycja zabawy do piosenki „Wyginam śmiało ciało”

https://www.youtube.com/watch?v=S5TFdKc6TB

3. “Warzywa”

Przed wykonaniem karty dzieci rozmawiają o tym, że jedzenie warzyw i owoców jest niezbędne do prawidłowego rozwoju- dzięki odpowiedniej diecie jesteśmy odporni na choroby.

 

  • Nazywam warzywa z karty pracy
  • Łączymy połówki warzyw ze sobą
  • Zadanie z kropkami- policz ile jest warzyw i pokoloruj odpowiednia ilość kropek (można również odcisnąć palcem zamoczonym w farbie)

https://ksiegarnia-edukacyjna.pl/product-pol-14956-Olek-i-Ada-Trzylatek-Poziom-A-Karty-pracy-cz-1.html

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content