014959
krasnal-2

Pisankowa bajeczka

wiewiorka

Pisankowa bajeczka

 

  1. Pisankowa bajeczka – słuchanie opowiadania Agnieszki Galicy

 Zajrzały wróbelki do kurnika i zobaczyły, że kura zniosła cztery jajka. – Ko, ko, ko – zagdakała. – Leżcie tu cichutko. I poszła szukać ziarenek na podwórku. Ale jajka myślały, że są mądrzejsze od kury. Turlały się i postukiwały skorupkami, aż usłyszał je kot. – Miau – powiedział. – Będzie z was pyszna jajecznica.

– Nie, nie! – trzęsły się ze strachu jajka. – Nie chcemy na patelnię! – Uciekajcie – Ćwierkały wróbelki. – Schowajcie się przed kotem. – Nie dam się usmażyć! – zawołało pierwsze jajko i poturlało się przed siebie. Po chwili wróciło i zaśpiewało wesoło: – Jestem czerwone w czarne kropeczki, nikt nie zrobi jajecznicy z takiej biedroneczki. – Co ci się stało? – pytały pozostałe jajka. – Pomalował mnie pędzelek kolorową farbą i już nie jestem zwykłym jajkiem, tylko wielkanocną pisanką. Drugie jajko też poturlało się do pędzelka i rzekło grubym głosem: – To nie jajko, tylko tygrys, nie rusz mnie, bo będę gryzł. Teraz wyglądało jak pisankowy tygrys w żółto-czarne paski. – Brawo! – Ćwierkały wróbelki. – I ja też, i ja też – wołało trzecie. Trzecie jajko wróciło całe zieloniutkie i pisnęło: – Jestem żabką, każdy to wie. Czy ktoś zieloną żabkę zje? Nie! Trzy pisanki były bardzo zadowolone. Czwarte jajko zbladło ze strachu. – Pospiesz się! – ćwierkały wróbelki. – Kot idzie. – Tylko jedno jajko? – mruczał kot. – Ugotuję cię na twardo. – Ojej, ratunku! – wołały przerażone wróbelki. – Teraz na pewno kot cię zje. – Trach, trach, trach! – skorupka pękła na małe kawałki i… wyszedł z niej żółty kurczaczek. Zamrugał czarnymi oczkami i zapiszczał: – Wielkanocna bajka, wyklułem się z jajka! A wróbelki zaćwierkały, że „w Świątecznym koszyku jest pisanek bez liku”.

Należy wyjaśnić dzieciom wyrażenie bez liku. Rozmowa kierowana pytaniami N. – Co zobaczyïy wróbelki w kurniku? – Ile jajek zniosła kura? – Co powiedział kot, kiedy usłyszał jajka? – W co zamieniły się jajka, żeby nie trafić na patelnię? – Co stało się z ostatnim jajkiem? 

2.„Kurczak z jajeczka” – zabawa naśladowcza. Dzieci w rozsypce kładą się na podłodze i zwijają w jajeczko. Leżą cicho i spokojnie. Po chwili leżenia kurczaki w skorupkach zaczynają się wiercić i kręcić, bo jest im ciasno i niewygodnie. Przebijają skorupki dziobkiem (dzieci stukają paluszkiem o podłogę) i wysuwają głowy (dzieci unoszą głowy). Potem wysuwają skrzydełka (dzieci podnoszą ręce) i wychodzą ze skorupki (dzieci wstają). Dzieci-kurczęta chodzą najpierw powoli i niezdarnie, następnie szybciej i energiczniej, na koniec biegają swobodnie. 

Można wykorzystać utwór “Taniec w skorupkach”

3.  Propozycja pracy plastycznej – kurczaczek z koła do malowania lub wyklejenia

kurczak-szablon-1

4. Zachęcam do odwiedzenia strony z pomysłami na prace wielkanocne

12 pomysłów na wielkanocne ozdoby DIY dla dzieci

 

Życzymy miłej zabawy

Pani Ala i Pani Kasia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content