014959
krasnal-2

Zadania na czwartek 14 maja.

wiewiorka

Zadania na czwartek 14 maja.

MOJA OJCZYZNA – PŁYNIE WISŁA, PŁYNIE PO POLSKIEJ KRAINIE.


Dziś wybierzemy się na wyprawę po……. ……mapie Polski, wzdłuż rzeki Wisły.
WISŁA ma początek w górskiej okolicy, w zboczu Babiej Góry. Z niej wypływają dwa strumienie – Biała Wisełka i Czarna Wisełka. Płyną po zboczu, a do nich wpływają różne górskie strumyki. Wody w Wisełkach ciągle przybywa. Aż w pewnym miejscu obie Wisełki się spotykają i łączą się w Wisłę. Najpierw jest ona płytka, niezbyt szeroka i bardzo czysta (widać ryby i kamienie na jej dnie). Płynie dalej i wpadają do niej kolejne strumienie i rzeczki. Wody coraz więcej – Wisła się poszerza i powiększa. Płynie przez wsie, miasteczka, duże miasta i wielkie miasta. Aż wpada do morza – jakiego? ……………….Bałtyckiego, czyli Bałtyku.
Przygotujcie mapę Polski ( każdy Polak ma ), a z patyczka zróbcie wskaźnik – sprzęt do pokazywania na mapie, tablicy (zastępuje palec, który może zasłaniać widok). Będziecie przesuwać go wzdłuż Wisły i nazywać kolejne miasta po drodze – odczytując nazwę (5-latkom przeczyta Rodzic). W tym samym czasie słuchacie tekstu Wisłą – choć jest to piosenka (s. B. Lewandowska, m. F. Leszczyńska)


WISŁA
Wytrysła Wisła z gór,
Chciał ją zatrzymać bór.
Szumiały jej drzewa, ptak dla niej śpiewał,
Lecz zostawiła bór!
Płynie Wisłą! Nasza Wisła!
Najpiękniejsza z polskich rzek!
Chce zatrzymać Wisłę wioska,
Wyszła na wiślany brzeg.
Lecz dalej Wisła mknie!
Bo Polskę zwiedzić chce!
Urosła po drodze, już statki i łodzie,
Na falach huśtać chce.
Płynie Wisła! Nasza Wisła!
Najpiękniejsza z polskich rzek.
Chce zatrzymać Wisłę Kraków,
Wyszedł na wiślany brzeg!
Lecz Wisła dalej mknie!
Znów mija miasta, wsie!
Jest bardzo ciekawa, jak rośnie Warszawa,
Warszawę widzieć chce.
Płynie Wisła! Nasza Wisła!
Najpiękniejsza z polskich rzek!
Chce zatrzymać ją warszawa,
Wyszła na wiślany brzeg.
Lecz Wisła dalej mknie!
Znów mija miasta, wsie.
Wesoła, szczęśliwa do Gdańska dopływa
I morze spotkać chce.
Płynie Wisła! Nasza Wisłą!
Najpiękniejsza z polskich rzek!
Nic jej w drodze nie zatrzyma,
Bo już widzi morski brzeg.

Wymieńcie miasta, które zapamiętaliście z tekstu.
Na koniec – ułóżcie te nazwy z alfabetu ruchomego. Podzielcie na sylaby, głoski (samo- i spółgłoski). A 6-latki je napiszą (spróbujcie napisać literami pisanymi). Pamiętacie oczywiście jaką literą zapisujemy nazwy własne – czyli tu nazwy miast, rzek, morza……………………………. (wielką literą – nie dużą).
Czy pamiętacie jakie osoby, budowle, przedmioty wiążą się z niektórymi miastami? …………………. Kraków – Wawel, Smok Wawelski, Lajkonik, Hejnał Mariacki, dawna stolica; Warszawa – Syrenka, Wars i Sawa, Łazienki, Zamek Królewski, Bazyliszek; Gdańsk – Fontanna Neptuna, Dwór Artusa, port, stocznia. Jeśli znacie inne miasta leżące nad Wisłą, to zaznaczcie je mapie, którą za chwilę lub później zrobicie!
Mapa Polski – jeśli możecie odrysować z mapy Polski jej kontur – proszę pokolorujcie go odpowiednio i spróbujcie zaznaczyć Wisłę nitką z plasteliny. Kolorów na mapie nie można zmieniać. Ale to już wiecie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content