014959
krasnal-2

Rady dla rodziców

wiewiorka

 

Zadbaj o kontakty z rówieśnikami

  • Gdy tylko okoliczności na to pozwalają – dbaj o to, by dziecko nie siedziało samotnie w kącie piaskownicy, inicjuj wspólne wyjścia na spacery z dzieckiem sąsiadów, pomagaj mu nawiązać kontakt z koleżanką lub kolegą z podwórka, słowem – dbaj o to, by dziecko jak najwięcej czasu spędzało w towarzystwie innych dzieci. Przecież w przedszkolu będzie musiało przez kilka godzin być w towarzystwie dwudziestu (lub więcej) rówieśników i dobrze, by umiało odnaleźć się w grupie.

 

Ucz samodzielności

  • Dzieci bardziej samodzielne łatwiej i szybciej adaptują się w przedszkolu. Ucząc dziecko samodzielności, ułatwmy mu znacząco przedszkolny start. To dobry czas, aby zachęcać dziecko do samodzielności i nie wyręczać go na każdym kroku.

 

Razem na zakupy

  • Zaangażuj dziecko we wspólne przygotowania wyprawki do przedszkola. Razem idźcie na zakupy, pozwól mu wybrać potrzebne rzeczy do przedszkola. Dla dziecka będą to sygnały, że dotychczas abstrakcyjne pojęcie „przedszkole” staje się powoli rzeczywistością.

 

Konsekwencja działania

  • Musisz mieć przekonanie o słuszności decyzji pójścia dziecka do przedszkola. Nie możesz okazać dziecku wahania, wątpliwości czy niepewności.

 

Pozytywnie nastaw dziecko do przedszkola

  • Wiadomo, że boimy się tego, czego nie znamy lub znamy w niewystarczającym stopniu. Dzieci wszystko widzą i słyszą, a strach rodziców im się udziela. Nawet jeśli do tej pory dziecko samo nie obawiało się przedszkola, nie wiązało z nim żadnych negatywnych odczuć, słysząc ciągle głośne lamenty, najczęściej – niestety – zbytnio zatroskanej mamy, zaczyna nabierać pewnych podejrzeń. Opowiedz dziecku o tym, jak sam chodziłeś do przedszkola, przeczytaj książkę, której bohaterowie to przedszkolaki, wymyśl własną historię, odwiedź przedszkole.

 

Nie spiesz się

  • Przyprowadzaj dziecko do przedszkola przed czasem. Nie możesz teraz się spieszyć, gdyż dodatkowo wprowadzasz atmosferę niepokoju i pobudzenia. Spiesząc się, nie masz czasu na uśmiech, przytulenie, gesty, które są teraz tak ważne dla dziecka.

 

Dotrzymuj słowa

  • Jeśli zobowiązujesz się do czegoś, zrób to. Jeśli powiesz dziecku, że odbierzesz je po obiedzie, to czekaj na nie. Nie składaj obietnic, których nie możesz wypełnić. Dotrzymanie słowa daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa i pewność, że rodzic je kocha.

Ta strona korzysta z plików Cookies. korzystając z niej wyrażasz na to zgodę.

Skip to content