CO MOGĄ ZROBIĆ RODZICE, ABY POMÓC DZIECKU W ADAPTACJI W PRZEDSZKOLU (dodano 2009-08-20)

Przede wszystkim ważne, by rodzic był przekonany, że pojął właściwą decyzję, że przedszkole to ważne i dobre miejsce dla jego dziecka. By był otwarty na współpracę z nauczycielem i potrafił mu zaufać. Rodzic może wiele zrobić, by wspierać dziecko w przejściu z domu do przedszkola już na długo przed dniem, w którym dziecko stanie na progu przedszkola: 

 

1. Może rozwijać samodzielność dziecka 
 
2. Budować przyjazny obraz przedszkola 
Przedstawić przedszkole jako atrakcyjne miejsce, pełne zabawek i kolegów, a pójście do przedszkola jako awans społeczny - "jesteś duży, radzisz sobie" 
 
3. Budować realny obraz przedszkola 
Dziecko musi wiedzieć, że w przedszkolu zostanie samo, że mogą tam być różne zwyczaje - inne niż w domu, że np. jest zwyczaj spania po obiedzie. 
 
4. Wprowadzić dziecko w świat przedszkolny 
 
 
5. Dać dziecku ulubioną przytulankę, która dla niego symbolizuje dom i zapewnia poczucie bezpieczeństwa.
 
6. Rozmawiać o przedszkolu 
Ważne jest, odpowiadać sto razy na pytania dziecka, rozmawiać nie tylko o miłych rzeczach (np. zabawkach), ale też o tym co budzi ich niepokój (np. samodzielne ubieranie, leżakowanie, bycie bez rodziców). Okazywać zainteresowanie tym, co robi w przedszkolu - pytać konkretnie z kim się bawiło, co jadło, jak ma na imię pani, co mu się podoba, co nie. 
 
7. Nie ignorować i lekceważyć uczuć dziecka, nie porównywać z innymi dziećmi - każde dziecko ma swój indywidualny rytm adaptacji.

powrót

BIP      Wszystkie prawa zastrzeżone. Przedszkole nr 9 w Poznaniu - 2012      Realizacja: E1-Interactive - strony www