014959
krasnal-2

Biało – czerwoni

wiewiorka

Biało – czerwoni

  1. “Biało – czerwoni” – słuchanie opowiadania Agnieszki Galicy

 W sobotę ani mama, ani tata nie musieli iść do pracy i Leoś bardzo chciał pójść z nimi na plac zabaw. – Kiedy idziemy? – dopytywał się. – Jestem zajęty, nie teraz – powiedział tata i zanurkował w szafie. Wyciągnął z niej długi czerwony szalik z białymi literkami. – Co tam jest napisane? – spytał Leoś. – Polska, oczywiście – odparł tata i pobiegł otworzyć drzwi. Do mieszkania wkroczył wujek Adam, w podobnym biało-czerwonym szaliku, i zaczął o czymś rozmawiał z tatą. Leoś poszedł więc do mamy. – Dlaczego oni chodzą w szalikach? Czy dzisiaj jest zimno? – dopytywał się. – I dlaczego tam jest Polska? – Tata z wujkiem będą oglądali mecz – tłumaczyła mama. – A to są szaliki kibiców z napisem „Polska”, bo grają dziś polscy zawodnicy. – Ja też chcę oglądać mecz – postanowił Leoś. – I chcę mieć taki polski szalik. – Niestety, nie mam takiego – zmartwiła się mama. – Ale mam pomysł! Kupiłam kiedyś dla ciebie śliczną koszulkę, w sam raz na mecz. Popatrz, cała czerwona, a z przodu biały orzeł. – Dlaczego orzeł? – zapytał Leoś. – Bo orzeł jest godłem Polski – odpowiedziała mama. – Co to jest godło? – Godło to inaczej herb – odparła mama. – A co to jest herb? – nie odpuszczał Leon. – I dlaczego wszystko jest tylko białe i czerwone? – Chyba muszę ci to wszystko wytłumaczyć – powiedziała mama i wzięła Leosia na kolana. – Tutaj, gdzie mieszkamy, i tam, gdzie mieszka na wsi ciocia Tereska, i nad morzem, gdzie byliśmy na wakacjach, wszędzie jest Polska. – Okropnie duża ta Polska – mruknął Leoś. – Polskie kolory to czerwony i biały – ciągnęła dalej mama. – Pewnie widziałeś kiedyś biało-czerwone flagi na domach. Znakiem Polski, czyli gołem, jest biały orzeł, taki jak na twojej koszulce. – A ci panowie, co biegają z piłką – wtrącił Leoś – też mają czerwone spodenki i białe koszulki.

– I właśnie dlatego… – zaczęła dalej opowiadać mama, ale nie dokończyła. Tata z wujkiem nagle zaczęli wznosić jakieś wesołe okrzyki i tańczyć przed telewizorem, machając szalikami. Leoś dołączył do nich w swojej koszulce z orłem i razem śpiewali na cały głos: Polskaaaa, biało-czerwoni, Polskaaaa, biało-czerwoni! – Wygraliśmy! – zawołała mama. – Ale co wygraliście? – dopytywał Leoś. – Kto wygraï? Wujek czy tata? – Polacy wygrali, głuptasku – Śmiała się mama. Leon więc jeszcze raz zaśpiewał: Polskaaaa, biało-czerwoni!, i przypomniał tacie, że już pora iść na plac zabaw.

Rozmowa kierowana pytaniami : – Dlaczego tata i wujek Leosia założyli biało-czerwone szaliki? – Jaki napis był na szalikach? – Co było na koszulce, którą mama dała chłopcu? – Czego znakiem jest orzeł? – Jakie są polskie kolory?

2. Oglądanie godła Polski i rozmowa na temat jego wyglądu: – Jaki ptak jest na nim przedstawiony? – Jakiego koloru jest orzeł? – Co ma na głowie? – Jaki kolor ma tło, na którym jest orzeł?

Proponuję teraz samodzielnie pokolorować godło

godło-kolorowanka

3. Piosenki do śpiewania

4. Symbole narodowe

Miłej zabawy

Pani Ala i Pani Kasia

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content